Labradorský retrívr
Historie plemene
Labrador je o původně rybářské plemeno a proto miluje vodu. |Tento pes koncem 18.stol. pomáhal tahat rybářům sítě z vody. Černému labradorovi se říkalo novofundlandský pes, stejně jako jeho těžšímu a chlupatějšímu příbuznému a až později byla tato dvě plemena odlišena. Žlutý labrador se objevuje až na konci 19. stol. K nám se tito psi dostali až roku 1971.
Charakteristika plemene
Labrador patří v posledních letech mezi velice populární. Do jeho předností spadá milá a neagresivní povaha, hravost, skvělý čich a láska k vodě. To z něj dělá skvělého psa s širokým využitím. Labrador je skvělý stopař, hledá drogy, bývá skvělý vodní záchranář, ale i oblíbený vodicí pes. Má mírumilovnou povahu, je inteligentní, přátelský a společenský. Tento pes je vhodný do rodiny, protože nerad bývá sám. Rád vyhledává lidi i zvířata a zapojuje je do hry.
Popis
Fenka labradora je vysoká 54 až 56 cm, pes měří 56 až 57 cm. Průměrně váží asi 25 až 34 kg, avšak mnoho těchto psů sužuje problém s nadváhou. Jsou vděční strávníci, ale rychle se kulatí a leniví. Obezita je u psů závažný problém. Potřebují dostatek pohybu a vyváženou stravu Labradorský retrívr je silný, mohutný pes, který se vyskytuje ve třech barevných variantách - žluté, černé a čokoládové. Čokoládová barva je u nás poměrně vzácná. Všechny varianty mají hnědé oči. Uši jsou svislé. Srst labradora je krátká, lesklá, jemně zvlněná, hustá a poměrně tvrdá. Velice hustá podsada dobře chrání psa před nepříznivým počasím.
Základní péče
Labradorský retrívr nevyžaduje nijak složitou úpravu srsti. Jeho srst stačí pročesat zhruba jednou týdně. K odstranění nečistot stačí jemný kartáč a mokrý hadr. Labrador je aktivní plemeno, k udržení dobré psychické i fyzické kondice a zdraví je ale potřeba psa zaměstnat. Má rád dlouhé procházky, rád se učí něco nového a na některé kynologické disciplíny má doslova talent, jen obranné disciplíny se neslučují s jeho povahou. Je nezbytné, aby měl labrador většinu dne společnost, samota ho stresuje.
Labradorský retrívr potřebuje k uchovnění úspěšně absolvovat pracovní zkoušku. Pozor na některé choroby, jako dysplasie kloubu. Mezi těmito psy se objevuje i epilepsie a alergie. Při výběru štěňátka proto obzvlášť pozor!