Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Rhodéský RidgebackHistorie plemene

Původ tohoto psa sahá do 17. století. V oblasti jižní Rhodesie (dnešní Zimbabwe) pes, kterému rostl na hřbetě pruh srsti obráceně tzv. ridge. Domorodci ho používali především k lovu lvů, proto se mu začalo říkat „lví pes“, ale zastával i roli rodinného společníka. Později došlo ke křížen í s evropskými plemeny.

Charakter plemene

Rhodéský ridgeback psa je velmi přátelský. Potřebuje kontakt s lidmi, ale je třeba jej pevně a důsledně vychovávat. Ne však tvrdě. K cizím lidem bývá nedůvěřivý. Ke své rodině se chová otevřeně a věrně. Je tolerantní k dětem, pokud ho příliš neškádlí. K lovu se dnes už příliš neuvyužívá, i když má výborný lovecký instinkt. Najdeme jej především jako rodinného společníka anebo výborného hlídače. Rhodeský ridgeback štěká jen v případě, že se skutečně něco děje. Pokud se již jako štěně seznámí s jinými domácími zvířaty, nemá s nimi později problémy.

Popis

Tito psi dorůstají výšky 61 až 69 cm a dosahují váhy 29 až 38 kg.. Charakteristickým znakem je pro ně pruh srsti rostoucí obráceně, široký přibližně 5 cm. Pruh začíná mezi lopatkami a končí na bedrech. Rhodéský ridgeback má dlouhou, plochou lebku a kulaté oči. Uši jsou středně velké, vysoko nasazené a přiléhající k hlavě. Tělo ridgebacka je silné, svalnaté s hlubokým hrudníkem. Pevný a masivní hřbet, záď se mírně svažuje, záda mají být rovná. Ocas je u kořene silný a ke špičce se zužuje. Tlapy jsou středně velké s dobře klenutými prsty. Srst je krátká, hladká a lesklá. Jeho zbarvení je světlé až červeně písčité. Černá barva na hlavě nebo na těle je nežádoucí.

Základní péče

Péče o srst rhodéského ridgebacka je velmi nenáročná. V období línání odstraníme odumřelé chlupy gumovou masážní rukavicí, jinak stačí jednou za čas prokartáčovat. Ridgeback potřebuje spoustu pohybu. Má rád dlouhé výlety a naučí se běhat i vedle kola. Má-li dostatek pohybu doma, je klidný a milý. Vyžaduje vyrovnanou a důslednou výchovu, nesmí na něj být vytvářen nátlak. Využívá se jako pes služební a při správném vedení i jako záchranářský. Může být veden i lovecky. Myslivci ho využívají jako honiče i stopaře.