Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Německý ovčákHistorie plemene

Německý ovčák se vyvinul na přelomu 19. a 20. století z německých selských psů. Jeho hlavním úkolem bylo hlídání stád ovcí a dobytka. Hlavními vlastnostmi těchto psů sestaly pracovitost, poslušnost a odvaha. Byl také používán za I. světové války v německé armádě. Posléze byl dovezen také do USA a Velké Británie. V mnoha zemích se dnes chová jako všestranný pes.

Charakteristika plemene

Německý ovčák je velmi inteligentní a vytrvalý pes, vhodný pro výcvik. Je sebevědomý a vytrvalý. Hodí se pro pracovní účely i do rodiny. Pokud je německý ovčák dobře vychován, vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. K neznámým návštěvníkům bývá nedůvěřivý, proto z něj může být skvělý hlídač a ochránce. Je zvyklý na práci a neustále vyžaduje nějakou činnost. Může sloužit jako záchranář, slepecký nebo policejní pes. Od přírody je vázán na své teritorium, takže nemá tendenci utíkat.

Popis

Je to silný a statný pes střední velikosti. Psi jsou mohutnější než feny. Hlava má odpovídat velikosti těla. Nos by měl být celý černý, čenich silný. Oči má ve tvaru mandle a mají tmavou barvu. Uši jsou vzpřímené, sbíhající se do špičky. Hřbet má německý ovčák pevný a svalnatý. Ocas je dlouhý, silný a osrstěný. Srst ovčáka je dvouvrstvá a vyskytuje se ve variantách: s krátkou tvrdou srstí, s dlouhou tvrdou srstí a dlouhosrstý. Srst může být černá, šedá či rezavá jednobarevná nebo černá s šedými či žlutými odznaky, ale i šedá se žlutými odznaky.Velikost feny v kohoutku se pohybuje v rozmezí 56 - 61 cm a u psů 61 - 66 cm. Váha u feny je 22 - 30 kg a u psů je to 30 - 40 kg. Dožívají se věku 12 - 13 let.

Základní péče

Srst německého ovčáka nevyžaduje přílišnou péči. Velice důležité je udržovat čistotu uší. Tento pes stále vyžaduje pohyb. Pro jeho kondici jsou ideální dlouhé procházky nebo zaměstnání, při kterém se bude realizovat jeho chuť do práce. Německý ovčák se musí vhodně krmit a nesmí se přetěžova, jinak mu kvůli příliš rychlému vývinu hrozí křivice.

Výchova

Německý ovčák se dá dobře vycvičit, ale výcvik musí být důsledný již od raného věku. Je třeba věnovat mu dostatek času. Je znám svou schopností plně poslouchat svého pána. Má vlohy podřídit se rozkazům a povelům, Ale při užití násilí se pes stane bázlivým až nebezpečným svému okolí.