Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Německá dogaHistorie plemene

Země původu je Německo. Za předchůdce německých dog se považují staří býkohryzové stejně jako psi používaní ke štvaní zvěře a k lovu na divočáky. Svou stavbou těla tvoří střed mezi silným mastifem anglického typu a rychlým obratným chrtem. Označení doga nejprve patřilo velkým, silným psům, kteří zpočátku nemuseli patřit k žádnému určitému plemeni. Názvy jako ulmská doga, anglická doga, dánská doga, pes na štvaní, pes na divočáky a velká doga později označovaly podle barvy a velikosti různé typy těchto psů. Až v roce 1878 se v Berlíně rozhodl sedmičlenný výbor nadšených chovatelů a rozhodčích pod předsednictvím Dr. Bodinuse zahrnout všechny výše uvedené variety pod název "německá doga". V roce 1880 byl při příležitosti výstavy v Berlíně sestaven první standard dogy, který od roku 1888 spravuje Deutscher Doggen - Club 1888, a který byl během let opakovaně upravován.

Charakter

Původně lovecký pes na vysokou, dnes hlídací pes, vhodný do rodiny. Je přítulná, klidná, inteligentní a rozumná. Věrná svému pánovi i jeho rodině. Je nepodplatitelná a zvědavá. Jsou to vynikající hlídači a příliš neštěkají. Říká se, že pokud Vás navštíví zloděj, dovnitř se dostane, ale ven už nikoliv. S ostatními psy a domácími zvířaty vychází většinou dobře a i k dětem jsou tolerantní. Rodinné známí hlasitě přivítá, avšak k cizím není přátelská. Německá doga je též zatížena dědičnými chorobami - toto plemeno často postihuje otočení žaludku, dysplazie kloubů, u skvrnité variety se může objevit i jednostranná nebo oboustranná hluchota.

Popis

Psi měří v kohoutku nejméně 80 cm a feny 72 cm. Váží 50 kg a více, záleží na pohlaví. Jsou nápadně velké a mají silnou kostru a přitom elegantní a ušlechtilý pes. Patří mezi nejsilnější psy. Hlavu mají protáhlou a úzkou, jemně modelovaná, tzv. "cihlového" tvaru. Dnes již pouze nekupírované uši vysoko nasazené, přiléhající k lícím, visící, namířené dopředu. Krk dlouhý, suchý, krásně zvednutý. Hřbet krátký, silný a rovný, hrudník klenutý až k loktům, oválný, hluboký. Bedra krátká, méně vypouklá. Holeně dlouhé, mírně nakloněné v postavení. Ocas je vysoko posazený, tlustý u kořene a postupně se zužující. Srst mají hladkou a přiléhavou. Je 5 typů zbarvení: žíhaná, žlutá, modrá, černá a skvrnitá (harlekýn a tiger), včetně plášťové. Jen u harlekýna jsou přípustné modré oči a částečně masově zbarvený nos. U plášťových dog tvoří černá barva plášť, pouze hruď, krk, lysinka, břicho, končetiny a špička ocasu jsou bílé. Typy, kde je plášť narušen bílými plotnami i dogy typu plášťového nejsou všude uznávány a řadí se pak mezi černé. Vzájemné křížení typů není přípustné.

Základní péče

Srst vyžaduje jen málo péče. Důležitá je hlavně v době línání. Měl by ležet na měkkém, aby se předešlo hyzdivým vyleženým místům v srsti. Péče o Německou dogu je velmi náročná jde li o jídelníček. V prvním roce života je třeba dopřát štěněti velké množství kvalitní stravy. Nedostatečná nebo nekvalitní strava může mít za následek celoživotní zdravotní problémy psa. Německá doga je také náročná na prostor a potřebuje hodně pohybu a dlouhé procházky. Neměl by se na ní vyvíjet nátlak a mělo by se v době vývoje vyhýbat únavě, aby se dobře zformovaly kosti, šlachy a svaly. Tito psy nepatří do boudy a vysoce si cení pohodlí. Za velice krátkou dobu vyroste v obrovského psa, a proto by se už od mala měla učit netrhat vodítkem. Jsou citlivé na tón vašeho hlasu. Mají rádi volné pobíhání a dovádění v přírodě. Pokud si vybíjí svoji potřebu pohybu venku, budou se doma chovat klidně a rozumně.