Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Neapolský mastinHistorie plemene

Země původu Itálie. Neapolský mastin je potomkem velkého římského molosského psa, kterého popsal Culumella v 1. Století, ve svém díle De Re Rustica. Římské legie, po jejichž boku bojoval, jej rozšířili po celé Evropě. V ostatních evropských zemích se stal základem pro vznik mnoha dogovitých plemen. V usedlostech na úpatí Vesuvu a všeobecně v okolí Neapole přežíval po mnoho staletí. Díky obětavosti a tvrdohlavosti skupiny kynologů započal roku 1947 opět jeho cílený chov. Standart plemene sepsán roku 1949.

Charakter

Hlídací pes, vhodný do rodiny. Je to pes silný, věrný, není bezdůvodně agresivní, nekouše bezdůvodně, je obráncem osob a majetku, je stále bdělý, inteligentní, ušlechtilý a majestátní. Chovají se občas dominantně k ostatním psům. K dětem je většina psů milá, pokud je tedy neškádlí. Pokud vyrůstá se zvířaty a kočkami není mu za těžko je v dospělosti akceptovat.

Popis

Psi měří v kohoutku 65 až 75 cm, váží 60 až 70 kg. Feny mají v kohoutku 60 až 68 cm a váží 50 až 60 kg. Je to těžký, mohutný, podsaditý a velký pes, jehož délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku. Má mohutnou krátkou hlavu s krátkou čenichovou partií. Na mordě je volná kůže, která je visící a tvoří množství vrásek. Uši postavené vysoko, visící, tlusté. Krk krátký, dobře rostlý. Záda široká, svalnatá, břicho mírně vtažené. Ocas u kořene silný, ke konci se zužující, šavlovitý, kupíruje se na jednu třetinu délky. Srst je krátká, nejčastěji modrošedá, přípustná je i šedá, černá, hnědá nebo liščí červená, jednobarevná nebo s žíháním. Malé bílé znaky na hrudi a končetinách jsou přípustné.

Základní péče

Nejčastěji kartáčovat v době línání nejlépe gumovým kartáčem. Mastinové leží rádi na suchém a měkkém místě, kde není průvan. Výchova musí být vyrovnaná a důsledná. Pokud pes zadaný povel neuposlechl, nevracejte se k němu ihned. Nejsou to psi pro začátečníky. Pán by měl mít přirozenou převahu. Ve vývinu regulujte jeho pohyb, aby se příliš neunavil a aby se mohla jeho energie použít na tvorbu silných kostí, svalů a šlach. Dospělý pes má průměrnou potřebu pohybu.