Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

LandseerHistorie plemene

Země původu je Kanada/Evropa. Landseer, stejně jako Novofoundlandský pes, je potomkem toho největšího psa z ostrova Sv. Johna, který pocházel ze psů, které sebou vozili baskičtí a portugalští rybáři na největší a nejznámější světová pobřeží, kde s nimi lovili ryby a žili u indiánských domorodců. Landseer získal své pojmenování podle malíře zvířat Edwina Landseera, na jehož portrétu s názvem „Důstojný člen lidské společnosti“ je tento pes nezapomenutelným způsobem vymalován. V Europě je uznaný jako samostatné plemeno od roku 1960. V USA, Kanadě a Velké Británii je stále vedený jen jako barevná varianta novofundlandské­ho psa.

Charakter

Pes vhodný do rodiny. Landseer je mírný a přátelský pes, s vždy dobře naladěnou povahou. Je vyrovnaný, nekomplikovaný, čestný a velmi sebevědomý, zároveň však také velmi poddajný, přítulný a poslušný, a povětšinou velice společenský. Je přátelský k lidem i ke zvířatům a má rád plavání. Ochraňuje rodinu i její majetek a málo štěká.

Popis

Psi měří v kohoutku 72 až 80 cm, feny 67 až 72 cm. Váží 50 až 68 kg. Landseer by měl působit dojmem vysokého, silného a dobře vyváženého psa. Končetiny má poněkud delší, než má Newfoundlandský pes, a to obzvláště psi. Hlava by měla být volná a bez vrásek, pokrytá krátkými a jemnými chloupky. Měly by být nápadně modelovaná s noblesním výrazem. Lebku má širokou a masivní s dobře vyvinutým týlovým výčnělkem. Uši má středně velké, natažené vpřed dosahují vnitřního koutku oka, jsou trojúhelníkově tvarované, s mírně zakulacenými konci, dosti vysoko posazené, ne však příliš vzadu, jsou nošeny ve svěšeném přiklopení u hlavy a pokryté krátkými a jemnými chloupky, delší prameny se nacházejí pouze na zadní části kořene ucha. Krk má široký a svalnatý, délka krku od týlu ke kohoutku tvoří přibližně 4/5 délky od týlu ke konečku nosu. Délka těla, měřená od kohoutku ke kořeni ocasu by měla tvořit dvě délky hlavy. Tělo je široké a silné od kohoutku až k záškrtu. Záda má rovná a v linii. Bedra jsou svalnatá. Hruď je hluboká a široká, dobře posazená mezi velmi svalnatými rameny. Břicho je jen velmi mírně podkasané. Ocas je silný, délkou dosahuje nanejvýše mírně pod hlezna, je dobře pokrytý hustou, huňatou a chundelatou srstí. Ocas by měl být svěšený mírně dolů, s povoleným malým zatočením na konci. Přední končetiny má silné a svalnaté, při pohledu zepředu, jsou absolutně rovné a má je poněkud delší, než má Newfoundlandský pes, a to obzvláště psi. Srst je bílá s černými odznaky, černá hlava s bílým nosem, pysky a bílou lysinkou je velice žádoucí. Podsada je jemná, krycí srst je dlouhá, hustá, bez kudrlin či vln.

Základní péče

Čeště a kartáčujte srst pravidelně, hlavně na místech, kde by se mohly tvořit chuchvalce, nejvíce mezi končetinami. Zvukovod by se měl udržovat čistý. Přebytečná srst mezi polštářky na tlapkách by se měla stříhat. Roste rychle a potřebuje plnohodnotnou stravu. Než bude zcela statný, neměl by se přetěžovat, aby energie šla na dobrý vývin kostí. Výchova není složitá. Jako štěně by se měl naučit netrhat vodítkem, protože jakmile vyroste, je příliš velký a silný, než abyste jej mohli ,,kormidlovat“. Miluje plavání a rozhodně mu nebude vadit pobyt venku nebo v boudě.