Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Knírač velkýHistorie plemene

Země původu Německo. Znám je od středověku. Původně byl velký knírač používán v jižním Německu jako nadháněč dobytka. Předpokládá se, že předkem velkého knírače byl velký drsnosrstý pinč, rozšířený v oblasti Mnichova. Konečnou podobu plemeno dostalo plánovitým křížením s drobnějšími formami kníračů. Na přelomu století zjistili cílevědomí chovatelé, že je to výkonný pes se skvělými charakterovými vlastnostmi. Od roku 1913 vedena plemenná kniha, roku 1925 byl uznán jako služební pes.

Charakter

Hlídač a obranář, vhodný do rodiny. Je to pes vyrovnané povahy, nepodplatitelný, a oddaný svému pánovi i jeho rodině. Chytrý, učenlivý, silný, vytrvalý, rychlý a odolný vůči nepřízni počasí a nemocím. Díky svým vrozeným obranným schopnostem se nejlépe hodí jako doprovodný, sportovní, pracovní služební pes.

Popis

Měří v kohoutku 60 až 70 cm, váží 32 až 35 kg. Tento knírač je pes silné konstituce, téměř hranatého tvaru. Hlava je masivní, pravoúhlého tvaru. Přechod od čela k čenichu je pozvolný. Čenich je mohutný a oblý. Uši vysoko, mohu se nechat i kupírovat. Krk suchý, svalnatý, vysoko vzpřímený. Hrudník mohutný, oválného tvaru. Hřbet rovný, bedra krátká, záď lehce klesá. Ocas je nesený vzhůru. Tlapy jsou krátké, oblé, sevřené. Srst mají hrubou, drátovitou a podsadu mají hustou. Na čele a na uších je krátká. Na čenichu je výrazný knír, vousy a také mají husté obočí. Srst je černá nebo barvy pepř a sůl s tmavší maskou. Přípustné jsou barevné odstíny od tmavé ocelové šedi až po stříbrnou šeď. Všechny barevné odstíny musí mít odpovídající tmavou masku, která k nim má harmonicky ladit. Zřetelně světlé znaky na hlavě, před hrudí a končetinách jsou nežádoucí.

Základní péče

Srst by se měla dvakrát do roka škubat. Srst by se měla odstraňovat ze zvukovodu, aby byl volný. Přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapách se také musí odstranit. ,,Zdobení“ by se mělo česat pravidelně, aby nevznikly chuchvalce. Výchova by měla být prozíravá, důsledná a často by se měla obměňovat. Hodí se k služebním výcvikům. Potřebují hodně pohybu. Knírač velký je vhodný pro venkovní odchov a hodí se ale i do městského bytu. Pokud si svou energii může vybít venku, bude doma zcela klidný.