Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Kavkazský pastevecký pesHistorie plemene

Země původu je oblast Kavkazu. Kavkazský pastevecký pes je známý už ve středověku. Pochází ze starodávných pasteveckých a strážně-hlídacích psů a původně ochraňoval dobytek před dvounohými i čtyřnohými škůdci. Je rozšířen na územích bývalého SSSR, v Turecku i v Iránu. V závislosti na místních podmínkách a i způsobů chování, vzniklo několik druhů kavkazského ovčáckého psa: na horských územích jsou rozšířeni dlouhosrstí, ve stepích – krátkosrstí. Hlavně se využívá pro ochranu ovčích stád a strážní službu.

Charakter

Hlídací pes. Je odvážný, silný, odolný a má silný obranářský pud. K cizím lidem je nedůvěřivý. Vše, co patří k rodině, ať už jsou to kočky, kuřata nebo děti, považuje pes za vlastní a bude je proto respektovat a chránit. Obvykle je klidný, ale nesmí se podceňovat obranné reakce tohoto plemene, které jsou velmi silné. Není dobré ho nechávat si hrát s dětmi, pokud mají další dětskou návštěvu. Je-li totiž hra divoká a děti se pošťuchují nebo na sebe křičí, bude se pes snažit vlastní děti chránit. Cizí lidé ho nezajímají, pravidelné návštěvy přátelsky přivítá. Vůči ostatním psům je dominantní.

Popis

Psi měří v kohoutku od 65 cm a váží 70 kg, feny 62 cm a váží 60 kg. Je to pes vyšší střední velikosti. Konstitucí je to pevný pes, s dobře vyvinutými svaly a masivní kostrou. Hlava má širokou lebeční část, lícní kosti jsou silně rozvinuté. Morda je kratší než délka čela, málo zaostřena. Oči jsou hluboce posazené. Krk je svalnatý, krátký. Hrudník je hluboký, kulatý. Břicho úměrně vtažené. Zadek je postavený horizontálně. Ocas je vysoko posazený, drží se srpovitě nebo v kole, dovoluje se kupírování. Podle srsti se rozlišují tři druhy: dlouhosrstý s límcem a kalhotkami, krátkosrstý a smíšený typ, s polodlouhou srstí bez límce a kalhotek. Zbarvení srsti: různé odstíny šedé, se světlými až rezavými odstíny, žlutá, bílá, zemitě hnědá, rezavo hnědá, tygrovaná, strakatá a skvrnitá.

Základní péče

Dlouhá srst se musí občas učesat a vykartáčovat, hlavně na místech, kde by se mohly tvořit chuchvalce. Krátká srst nevyžaduje tolik péče. Toto plemeno má dobře vyvinutý smysl pro dobro a zlo, a proto jeho výchova nesmí být tvrdá a nespravedlivá. Když bude pán respektovat psa, bude i on respektovat jeho a bude poslušný a velice věrný. Potřebuje dostatek pohybu. Nejlépe mu je ve velkém ohraničeném prostoru, kde si svoji potřebu pohybu vykoná sám. Bez problémů ho můžete držet venku.