Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Jack Russel teriérHistorie plemene

Tento pes byl vyšlechtěn v 19. století v Anglii reverendem Johnem Russellem. Angličanům chyběl malý obratný pes pro lov, zejména pro práci pod zemí na plašení kořisti v doupatech. Vyšlechtěny byly dvě varianty, rozdíl mezi nimi je pouze výškový.Vyšší varianta plemene se jmenuje Person Russell teriér, nižší variantu psa dnes známe pod názvem Jack Russell teriér. Dodnes jsou využíváni i jako krysaři.

Charakter plemene

Jack Russell je opravdový přítel člověka. Všechny návštěvy nadšeně vítá. Skvěle vychází s dětmi, rád si hraje a není přecitlivělý. Je to velice živý, obratný a sebevědomý pes. Je i velmi samostatný, což vyplývá z jeho původního využití. Rozhodnutí při lovu dělal pes sám, nikoliv jeho pán. Proto je potřeba uplatnit důslednou výchovu. Je odvážný a nebojácný.

Popis

Výška se pohybuje mezi 25 až 30 cm a váha mezi 25 – 30 kg. Jack Russel má velký a černý čenich. Má velmi silné a široké zuby v nůžkovém skusu. Mandlovité oči jsou malé, tmavé a bystré. Oční víčka jsou těsně přilehlá, okraje černě pigmentované. Uši jsou zavěšené. Hlavu nosí tento teriér velmi elegantně. Hrudník je hluboký, žebra jsou klenutá, směrem k zádi se zplošťují. Tlapy jsou kulaté a pevné, polštářky tvrdé. Ocas visí v klidu, volně, při pohybu je vztyčený. Může být i kupírovaný Jack Russel může mít srst jak hladkou, tak i drsnou. V obou dvou případech ale musí být tuhá, uzavřená a hustá. Srst je velmi odolná. Zbarvení je celobílé, nebo s černými, tříslovými až hnědými, citronovými nebo trikolorními znaky. Bílá barva musí vždy převládat. Barevné odznaky by měly být omezeny na hlavu a kořen ocasu.

Základní péče

Srst Jack Russel teriéra nevyžaduje přílišnou péči, psa stačí občas vykartáčovat. Drápy se udržují krátké. Největším nepřítelem tohoto psa je nuda. Umí se zabavit sám, pokud pociťuje nedostatek pozornosti, ovšem jeho zábava zahrnuje i okusování. Potřebuje především důslednou výchovu.