Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

HovavartHistorie plemene

Země původu je Německo. Ve středověku byl hovawart chován jako hlídací pes v selských staveních. Tak vznikl i jeho název, hovawart - stráž domu. Později byl hovawart křížen s leonbergrem a novofunlandem, v dnešní době je toto plemeno oblíbené zejména v Německu a ve Velké Británii.

Charakter

Hlídací pes, vhodný do rodiny. Je to pes vyrovnaný, veselý, hravý, tvrdý sám k sobě, svéhlavý, klidný, inteligentní, věrný, přítulný, ostražitý, ochranitelský a pozorný pes. Je to velmi dobrý hlídač. Má skvělý čich, a proto je velice vhodný jako stopovací, lavinový, hlídací a obranářský pes. Pokud se již v raném věku seznámí s kočkami a jinými domácími zvířaty, vychází s nimi i v pozdějším věku velmi dobře. S dětmi vychází bezproblémově, protože je vůči nim velmi trpělivý. K cizím lidem a návštěvám se chová rezervovaně a vyhýbavě.

Popis

Psi měří v kohoutku 63 až 70 cm, feny 58 až 65 cm a váží 25 až 40 kg. Hlavu mají širokou a okrouhlou. Čelo široké, svírající, přechod na čumák je jasně zřetelný. Čumák je středně dlouhý, přiměřeně zaostřený. Uši visící, posazené daleko jeden od druhého. Hrudník je hluboký, prostorný. Záda rovná. Hrudní končetiny jsou silné a rovné. Ramena jsou silně osvalená. Ocas dlouhý, u základu tlustý, pokrytý bohatým vlasem. Srst je dlouhá a vlnitá. Zbarvení je černé, černé s odznaky a plavé.

Základní péče

Jeho srsti stačí občasné kartáčování a česání, hlavně v místech, kde by se mohly začít tvořit chuchvalce. Rychle se naučí to, co po něm žádáte. Nejvíce pořídíte s důslednou, ale láskyplnou, vyrovnanou výchovou. Jsou to psi velice vhodní jako psi lavinový, stopovací, hlídací a obranářský.