Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

DobrmanHistorie plemene

Toto plemeno má zemi původu Německo. Jeho vznik se datuje do druhé poloviny 19.století. Toto plemeno se pojmenovalo podle známého chovatele Friedricha Louise Dobermanna, který se živil nejen jako městský odchytávač psů se zákonným právem odchytit všechny volně pobíhající psy, ale také jako výběrčí daní a správce rasovny. Pro chov si vybíral zvláště ostré psy. Důležitou roli při vytváření tohoto plemene hráli jistě tzv. "řezničtí" psi, kteří byli na tehdejší poměry relativně prošlechtěnou rasou. O těchto psech se dá říci, že byli předchůdci dnešních rottweilerů, smíšených s druhem ovčáckých psů, kteří byli v Duryňsku chováni v barvě černé s rezavými znaky. Z těchto plemen F. L. Dobermann vyšlechtil v 70. letech minulého století plemeno dobrman. Dobrmanů se tak stali, tzn. služební psy, kteří nebyli nejen ostražití, ale pracovali i jako ochránci dvora a domu. Plemeno si díky svým dovednostem získalo své uznání a místo v řadách policie a armády. Jejich časté používání v policejních službách tehdy vedlo k přezdívce "četničtí psi". Při lovu byli převážně používáni k lovu škodné zvěře.

Charakter

Dobrman je velmi dobrý hlídač a obranář, vhodný do rodiny. Je aktivní, mazaný, inteligentní, odvážný, věrný a přítulný. Někdy dokonce i trochu hlučný. Dobrmani mají sklon stát se ,,psem jedné osoby“. Dobře vychovaní a zespolečenštění jedinci vycházejí dobře s dětmi, domácími zvířaty i ostatními psy. Avšak nevítané návštěvníky rychle zadrží. Dobrmani jsou stvořeni pro rychlost a mají velkou výdrž. Krátkou procházkou je tedy odbýt nelze. Rád plave a běhá po lese.

Popis

Psi měří v kohoutku 68 až 72 cm, feny 63 až 68 cm. Váží přibližně 32 až 45 kg. Srst mají krátkou, hladkou a přiléhavou. Často černou s pálením, může být i hnědou s pálením. Dnes však jsou uznány ve všech zemích i barvy modrá s pálením a špinavě žlutá s pálením.

Základní péče

Srst dobrmana nevyžaduje mnoho péče. V období kdy líná se odumřelé a uvolněné chlupy odstraňují gumovou rukavicí s nopy. Drápy udržujte krátké a občas je zapotřebí zkontrolovat chrup, není-li na něm usazenina nebo zubní kámen. Dobrmani musí být vychováni velice vyrovnaně, důsledně a v harmonickém prostředí. Pokud nemáte zkušenosti s výchovou psů, dobrman není vhodný. Díky špatné výchově mohou být později neurotický, což vede k jejich ustrašenosti nebo kousavosti. Tyto psi by se neměli škádlit a provokovat. S výcvikem nezačínat brzy a na psa příliš netlačit. Náročné výcviky začínají, až když je pes starší.