Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Černý ruský teriérHistorie plemene

Země původu je Rusko. Byl vyšlechtěn roku 1940 a vzniklo na objednávku sovětské armády. Ta totiž v období 2. světové války potřebovala psy s dostatečnou razancí při ochraně a zásahu proti narušiteli. Používal se na ostrahu továren, zemědělských družstev, věznic či hranic. Musel vydržet všechny přírodní podmínky a to hlavně sníh. Potřebovali psa se srstí, která by mu chránila zrak, aby nedostal zánět spojivek. A proto stanice Rudá hvězda, vedená generálplukovníkem Medveděvem, vyšlechtila právě ruského teriéra. Za své vlastnosti může poděkovat plemenům erdelteriéra, rizenšaucera, rotvajlera i novofundlanďana. Standard byl přijat v roce 1981, a v roce 1993 byl zrevidován.

Charakter

Hlídač a obranář, vhodný do rodiny. Ostražitý, ochranitelský, inteligentní, poslušný, mazaný, oddaný svému pánovi i jeho rodině. Moc neštěká a je klidný, proto může být i v domě. Má rád děti. Akceptuje kočky a domácí zvířata. K cizím není tolerantní, ale známé návštěvy nadšeně přivítá. Není to pes vhodný pro začátečníky. Mohou být ostřejší a tvrdší povahy, pokud jsou importovaný z Ruska nebo ze sousedních zemí. Průměrná délka života 10 až 11 let.

Popis

Psi měří v kohoutku 66 až 72 cm, feny 64 až 70 cm. Váží 40 až 50 kg. Tělo černého ruského teriéra je kvadratické. Hlavu má dlouhou, přiměřeně širokou. Kníry a vousy na bradě dávají čumáku čtvercový ráz. Uši má vysoko posazené, trojúhelníkového tvaru. Hrudník je hluboký, široký, žebra přiměřeně okrouhlá. Břicho vtažené. Záda rovná, široká. Ocas tlustý, posazený vysoko. Srst má hustou podsadu a drsnou krycí srst. Barvu má černou nebo černou s několika šedými chlupy.

Základní péče

Srst by se měla škubat přibližně třikrát až čtyřikrát do roka. Je to důležité pro udržení dobré a tvrdé srsti. Přebytečná srst mezi polštářky na tlapkách by se měla zastřihávat. Zvukovod udržujte čistý. Měl by se mu česat pravidelně vous, aby se předešlo tvorbě chuchvalců. Výchova musí být důsledná a srozumitelná. Černý teriér rád pracuje a rychle chápe. Reagují dobře na hlas svého pána. Mají rádi pohyb, ale když s ním nějakou tu procházku vynecháte, nebudou protivní. Jsou vhodný pro různé psí sporty, ale používají se hlavně pro výcvik.