Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Cao da Serra de AiresHistorie plemene

Země původu je Portugalsko. Do České republiky byli oficiálně dovezeni pouze dva psi tohoto plemene. Cao da Serra de Aires je pojmenován po Monte da Serra de Aires, farmy vedle hory (Serra) se stejným názvem, v Alentejo, jižním Portugalsku. Monte da Serra de Aires, vlastnil kolem roku 1890 hrabě Castro Guimaraes. Je to služební a pastýřský pes známí jako Portugalský ovčák.

Charakter

Je to všestranné plemeno, slouží jako hlídací pes, vhodný do rodiny. Je čilý, živý, inteligentní, pracovitý, velice oddaný a věrný své rodině, ostražitý, učenlivý a také dost tvrdohlavý a dominantní. Vychází dobře s ostatními psy i s domácími zvířaty, jsou-li dobře zespolečenštěni. S dětmi mají většinou trpělivost, i když občas hlavně psi trvají na svém. K cizím lidem je zdrženlivý a je velmi dobrým hlídačem.

Popis

Psi měří v kohoutku 45 až 55 cm, feny 42 až 52 cm. Váží 12 až 18 kg. Srst mají dlouhou a hladkou nebo i vlnitou bez podsady. Barva je nejčastější černá, najde se i šedá, žlutá a hnědá, nejlépe s tříslovými odznaky. Srst s několika bílými chlupy je přípustná, ne však bílé skvrny, s výjimkou bílé skvrny na hrudníku.

Základní péče

Péče o srst je důležitá, aby nevzniklo plstnatění, ale zase by se neměla česat příliš, protože to nesvědčí její struktuře. Nadbytek chlupů mezi polštářky na tlapkách stříhejte. Koupe se co nejméně. Potřebuje důslednou a vyrovnanou výchovu. Učí se velmi rychle a lehce. Občas bývá i tvrdohlavý a dominantní. Potřebuje sebejistého pána. Cao da Serra de Aires má obrovskou výdrž. Pokud má dostatek pohybu venku, doma bude klidný. Vyniká v obratnosti.