Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Cao da Serra da Estrela/ Estrelský pastevecký pesHistorie plemene

Země původu je Portugalsko. Známý již ve středověku. Tento pes na severu Portugalska v Estrelských horách pásl a ochraňoval stáda skotu. Znaky tohoto plemene hovoří o dědičných znacích společných se Španělskými mastify. Přesný původ však není znám. Estrelský pastevecký ovčák je známý jako rozhodný a odvážný strážce, přizpůsoben nejen k pastvě ovcí, ale i ke strážné službě a převozu nákladů v zápřahu. V poslední době se s úspěchem umisťuje také na výstavách. Má dvě variety, buď krátkosrstý, nebo dlouhosrstý.

Charakter

Hlídač stáda i domu, vhodný do rodiny. Je to pes ostražitý, inteligentní a učenlivý, ale může být i dost hlučný, svéhlavý a samostatný. Přesto je to pes přítulný a oddaný své rodině. V pozdějším věku si už špatně zvykají na nového pána. K cizím lidem je nedůvěřivý.

Popis

Psi měří v kohoutku 65 až 72 cm, feny 62 až 68 cm. Jejich váha je přibližně v rozmezí 30 až 50 kg. Jsou to psy rychlý, silní, s pevnou stavbou těla, které je protáhlého tvaru. Hlavu mají velikostně přiměřenou k tělu, se širokou, kulatou lebkou. Ocas je vysoko nasazený, dlouhý, na konci zlehka ohnutý. Srst by měla být u obou variet bohatá, podsada by měla být jemná a krátká. Zbarvení buď barvy jelení hnědi, vlčí barvy, žluté, a to čistě nebo s bílými odznaky.

Základní péče

Péče o srst není náročná. U krátkosrstého je třeba srst vykartáčovat jen občas a to hlavně v době línání. U dlouhosrsté variety je třeba kartáčovat častěji a pravidelně. U tohoto plemene je línání silné, ale netrvá dlouho. Toto plemeno je velmi dominantní a nenechá se vycvičit z donucení, ale vždy jen když sám chce. Výchova proto musí být řízena velice jemným stylem, ale důsledně a pevnou rukou. Estrelského pasteveckého psa by si rozhodně neměl pořizovat majitel bez předchozích zkušeností se psy. Dobře se uplatní v kursu poslušnosti, ale musí s tím souhlasit a líbit se mu to. Je opravdu svéhlavý a paličatý, ale pouze jen tehdy, pokud se mu zdají úkoly nudné a vynucované. Roste rychle a ve vývoji by se neměl příliš unavovat, aby se jeho energie dostala spíše na tvorbu silných kostí, šlach a svalů. Potřebují dostatek místa a pohybu.