Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Briad (starofrancouzský ovčák)Historie plemene

Země původu je Francie. Osrstěná čenichová partie briarda prozrazuje, že jeho předkové patřili k asijským ovčáckým psům. Už ve 14. století se toto plemeno podle dochovaných vyobrazení vyskytovala ve Francii. K vydělení dlouhosrstých ovčáckých psů, coby samostatné skupiny, došlo až na výstavě v Paříži v roce 1896, zároveň s jejich označením "Berger de Brie", tedy "ovčák z kraje Brie". V druhé polovině 18. století bylo toto plemeno dovezeno do střední Ameriky, a až v roce 1922 bylo oficiálně zaregistrováno. Roku 1928 vznikl „Klub milovníků briardů“.

Charakter

Je to pastevecký pes a hlídač a je to velmi společenský tvor. Je inteligentní, pracovitý, odvážný a velmi odolný, věrný, ostražitý, dalo by se říci i trochu dominantní. Nehodí se pro život v boudě. Nemá smysl pro humor, a proto by se neměl škádlit. Při správné výchově se hodí do rodiny a bude se dobře snášet s ostatními zvířaty. K ostatním psům se často chová dominantně. K cizím není důvěřivý. Lehko se dá cvičit. S úspěchem se setkává i na výstavách a v soutěžích služebních psů. Mimo Francii není toto plemeno běžné.

Popis

Psi měří v kohoutku 62 až 68 cm, fena 56 až 64 cm. Váží kolem 34 kg. Je to velký, mohutný a silný pes obdélníkového tvaru. Hrudní koš je hluboký a linie hřbetu se ideálně mírně svažuje směrem k ocasu. Ten je u Briarda dlouhý a svěšený, v poslední části hákovitě prohnutý. Briard by měl mít dobře zaúhlené nohy s tzv. dvojitými pasírky na zadních končetinách. Hlava je u tohoto plemene žádoucí dosti dlouhá s úzkým, špičatým čenichem. Briard má poměrně velké oči a vysoce postavené výrazné uši. Je vhodné je kupírovat. Srst je dlouhá, vlnitá a suchá s lehkou podsadou. Přípustné jsou všechny uniformní barvy s výjimkou bílé a kaštanové. Nejčastějšími barvami jsou černá a pšeničná.

Základní péče

Je nutné jednou za týden briarda důkladně učesat a vykartáčovat. Zvukovod musí být udržován volný, a proto musíte přebytečné chlupy odstraňovat. Nadbytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách můžete stříhat. Briarda vychovávejte důsledně a přísně. S velkou trpělivostí a láskou. Tvrdá a nespravedlivá výchova má nulový efekt. Pes se může uzavřít do sebe nebo dokonce může být až agresivní. Nejlépe se cítí doma, mezi členy rodiny. Má rád procházky, plavání i běh vedle kola. Jsou výteční pro výcvik.