Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Brazilská filaHistorie plemene

Země původu je Brazílie. K jeho objevení došlo v jižní Americe v 16. Až 18. Století. Dalo by se říci, že je to tip mastifa. Do Ameriky, konkrétně tedy do Brazílie, přišel se španělskými a portugalskými přistěhovalci. Spolu s předchůdci brazilské fily byli na kontinent přivezeni také molossoidní psi, které křížili s místními, a na konci 19. století tak dali počátek novému plemenu, brazilské file. Je možné, že utváření plemene se zúčastnil i Bladhaund, o čemž svědčí vrásky kůže na hlavě. V Brazílii, ji vylšchtili z nutnosti, a ne uměle jako větší část dnešních plemen. Obyvatelé kolonie potřebovali silného, tvrdě pracujícího a odolného psa, který zároveň mohl být použit jako lovec jaguárů, honácky pes, oddaný společník a dobrý hlídač.

Charakter

Hlídací a stopovací pes. Je to pes velice přítulný, který se vždy podřídí svému pánovi. Cizí lidi nemají zrovna v lásce a můžou k nim být agresivní a vyhýbavý. Pravidelné návštěvníky ale akceptují. Jsou velice ostražité, mají výborný čich. Často jednají samostatně. Mají silný teritoriální pud. Děti patřící do rodiny nemají s filou, žádný problém, jejich kamarádi však ano. Domácí zvířata fila akceptuje, ale jen ty s kterými vyrůstala. Nové přírůstky si nenechá líbit.

Popis

Psi měří v kohoutku 65 až 75 cm a váží od 50 kg více, feny mají v kohoutku 60 až 70 cm a váží od 40 kg více. Mají silnou kostru a vydatnou postavu. Pohyb je obratný a pružný. Tělo je téměř kvadratického formátu. Hlavu mají objemnou a těžkou. Krk silný, čenich široký a mohutný. Kůže je silná a po celém těle volná, její vrásky zobrazují znatelné závěsy. Srst je krátká a vyskytuje se v mnoha barvách. Pouze bílá, myší šeď, skvrnitá a grošovaná nejsou povoleny. Nejčastější je žíhaná.

Základní péče

Srst vyžaduje poměrně málo péče. Měla by ležet spíše na měkkém, aby se jí nevytvořily mozoly na loktech. Její pán by měl být důsledný a měl by mít vyrovnanou povahu. Výchova by měla probíhat v klidu, harmonii a s pochopením pro její povahu. Může se zdát, že je neproniknutelná, ale není tomu tak. Občasné napomenutí může být na místě, ale pozor na tón hlasu, jsou na něj velmi citlivý. Reagují rychle. Mají rádi ohraničený pozemek, kde si určuje sama míru pohybu. Má ráda procházky na neznámá místa. Fila rozhodně není pes pro začátečníky a není to pes do města.