Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Border kolieHistorie plemene

Země původu je Anglie. Border kolie pochází ze středověkých anglických ovčáckých psů (kolií) a v modernějších dobách byla chována především na pomezi mezi Skotskem a Anglií. Této oblasti se říká Border Counties. Název plemene border kolie jí byl dán roku 1910. O toto plemeno určené k práci se stádem pečuje od roku 1906 International Sheepdog Society (ISDS) a od roku 1976 je toto plemeno uznáváno také kynologickou organizací Kennel Club.

Charakter

Je to pastevecký a honácký pes. Velice pracovitý, inteligentní, mazaný, rychle se učí, ostražitý, pohyblivý, velice oddaný svému pánovi a jeho rodině, tvrdý sám k sobě, statečný. Pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Máli border kolie dostatečný pohyb a zaměstnání, vychází dobře s dětmi, ostatními psy i domácími zvířaty. Pokud nemá dostatek práce, najde si ji sama a bude zahánět zvířata a vaše děti.

Popis

Psi měří v kohoutku 53 až 55 cm, feny jsou o něco menší. Váha je cca 14 až 20 kg. Je to tedy pes harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký. Má pevnou kostru a silné svaly. Širokou a hlubokou hruď. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polo-vztyčené a pohyblivé. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Srst je polodlouhá, lesklá, s hustou podsadou. Všechny barvy jsou přípustné, ale bílá nesmí převažovat. Nejčastěji se vyskytuje černobílá srst.

Základní péče

Srst border kolie vyžaduje poměrně málo péče. Kartáčování jednou za týden úplně postačí. Při výchově si velmi rychle osvojí nové povely a velká většina z nich má přirozené vlohy pro zahánění dobytka. Když nemá co dělat, je nadmíru obtížná a někdy může být až agresivní. Proto musí mít dost pohybu a hlavně práci. V soutěžích se umisťuje na nejvyšších příčkách, jde-li o obratnost, poslušnost a zahánění ovcí. Může být bez problému držena v boudě. Není to však pes do domácnosti, s kterým se tu a tam něco dělá.