Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Bordeauxská dogaHistorie plemene

Země původu Francie. Bordeauxská doga je molossoidní pes, snad keltského původu, známý již ve starém Řecku a starověkém Římě, kde tito psi zápasili s gladiátory. Také se řadí mezi nejstarší plemena Francie a pochází pravděpodobně ze psů Alanů, zvláště psů používaných k lovu divočáků, o nichž se zmiňuje Gaston Phébus, hrabě z Foix, ve 14. Století. Pojem doga vznikl na konci 14. století. V polovině 19. století byly tehdejší dogy ceněny snad jen v Aquitanii. Používaly se k lovu velké zvěře, převážně divočáků, k zápasům (často podle pevně stanovených pravidel), k hlídání domů a stád a jako pomocníci řezníků. V roce 1863 se v pařížském parku Jardin dAcclimatation konala první francouzská výstava psů. Bordeauxské dogy na ní byly uvedeny pod stávajícím názvem. Na vzniku dnešní dogy se podílely různé typy: toulousský typ, pařížský typ a bordeauxský typ. Mezi oběma světovými válkami utrpělo toto plemeno natolik, že bylo po válce v letech 1939 až 1945 prakticky ohroženo vymřením. Nového rozkvětu se dočkalo až v šedesátých letech 20. století.

Charakter

Hlídací pes, vhodný do rodiny. Vyrovnaná, klidná, přátelská, zvědavá, pozorná, a velice oddaná svému pánovi. Bordeauxská doga štěká jen málo a je velice tvrdá sama k sobě. Je to velmi dobrý hlídač, bude chránit dobře rodinu i dům s pozemkem. Měla by se seznamovat s různými situacemi, aby měla vyrovnanou povahu. Při dobrém zespolečenštění bude dobře vycházet s ostatními zvířaty. Vůči dětem jsou velice milé a ochranitelské. Cizí návštěvy akceptuje, jen pokud ji s nimi seznámí sám pán. K ostatním psům jsou dominantní.

Popis

Psi mají v kohoutku 60 až 70 cm a váží 50 kg a více. Feny mají v kohoutku 58 až 66 cm a váží nejméně 45 kg. Tělo Bordeauxské dogy je dobře stavěné a svalnaté. Má velmi mohutnou hranatou hlavu, se zkrácenou čenichovou partií. Je pokrytá symetrickými vráskami. Přechod od čela ke krátkému čumáku je zřetelný. Má mimořádně silné žvýkací svaly a čelisti. Krk je mohutný, s mnohočetnými vráskami. Menší visící uši přiléhají k lícím. Ocas velmi silný, v klidu svislý, dosahuje ke kloubům, při vzrušení se zvedá. Končetiny jsou rovné, svalnaté, s odpovídajícími tlapami. Na čumáku může být černá nebo hnědá maska, zbarvení závisí na pigmentaci čenichu, nosu a očí (černé nebo při hnědé masce – světlé). Srst je jemná a krátká, mahagonově červená nebo jelení, s červenou nebo černou maskou. Bílé odznaky nejsou žádoucí.

Základní péče

V období línání je třeba kartáčovat psa pravidelně gumovým kartáčem, aby se odstranily uvolněné a odumřelé chlupy. Čistěte i záhyby na kůži. Roste velice rychle, a proto je nutné, aby měla mnoho energie na stavbu silné kostry. Neměla by se nechat příliš unavit a měla by mít dostatek plnohodnotné stravy. Výchova by měla být důsledná, klidná a spravedlivá. Velice ulpí na svém pánovi a ráda se mu zavděčí. Odloučení považuje za trest. Pokud jste tedy často mimo domov, tento pes určitě není ten pravý. Za dobrý výsledky by se měla chválit a potřebuje pána, který nad ní bude mít přirozenou převahu. Potřebuje průměrné množství pohybu. Ráda běhá a hraje si.