Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Bergamský ovčákHistorie plemene

Země původu těchto psů je Itálie. Jejich historie sahá opravdu až do dávnověku do dob zhruba před 2000 lety. Stali se součástí nejrůznějších uměleckých děl. Máme jejich vyobrazení i popis. K jejich nejpravděpodobnějším předkům patřili východní salašničtí psi, jejichž postupnou plemenitbou vznikla dnešní podoba Bergamského ovčáka. Psa původně patřícího k severoitalskému kraji Bergamo.

Charakter

Je to pastevecký a hlídací pes, vhodný do rodiny, které bude velice oddaný. Pokud vyroste jako společenský, nevadí mu kontakt s domácími zvířaty. Dobře vychází s dětmi a má snahu je chránit, když je někdo pošťuchuje nebo na ně útočí. Je vynikajícím hlídačem. K cizím lidem je rezervovaný. Je inteligentní, pracovitý, samostatný, vyrovnaný a klidný.

Popis

Psi měří v kohoutku 60 cm a feny 56 cm. Výška se může vychýlit i o 2 cm. Jejich váha se liší, u psů 32 až 38 kg a u fen 26 až 32 kg. Tento pes má hustou podsadu, krycí srst se často plstnatí. Srst bývá čistě šedá nebo skvrnitá, čistě černá nebo špinavě žlutá s plavými odznaky. Bílé odznaky jsou přípustné, když netvoří víc než 20% povrchu srsti.

Základní péče

Když se začne objevovat plstnatění, musí se chuchvalce roztrhávat rukou na prameny asi 3 cm. Srst na hlavě se musí česat. Koupel je pro psa dobrá, ale v teplejším období, protože jeho srst schne i déle než jeden den. Výchova není složitá. Od mala by se měl zespolečenšťovat. Potřebuje hodně pohybu, ale na velkém oploceném prostoru své potřeby pohybu uspokojí. Ještě dnes se jeho plemeno používá při práci se stádem, a je proto opravdovým pracovním psem, který nepatří do panelového bytu.