Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Belgický ovčák - GroenendaelHistorie plemene

Země původu Belgie. Jmenuje se podle městečka Groenendael, ve kterém v 19. století započal jejich chov. Za zakladatele plemene je pokládán chovatel Nikolas Roz, který vyšlechtění Groenendaela věnoval celý svůj život. Varieta byla získána řízenou selekcí psů s dlouhou černou srstí.

Charakter

Od pradávna to byl honácký, pracovní pes. Groenendael je nebojácný hlídač a ochránce rodiny. Je energický, všímavý, inteligentní, pracovitý, velice pohyblivý. Jsou rádi v domě a hlavně v blízkosti svého pána.

Popis

Pes měří v kohoutku 60 až 66 cm, fena 56 až 62 cm. Váží přibližně 28 kg. Groenendael je pes střední velikosti a hranatého tvaru. Má vyváženou tělesnou stavbu, ušlechtilý vzhled. Hlava má čistě vymodelovanou, nepříliš dlouhou, čenich má stejnou délku jako mozková část lebky. Krk je mohutný, protáhlý, pozvolně přecházející v protáhlý trup. Ocas je u kořene silný, v klidu lehce zahnutý, v akci by se neměl zatáčet do kroužku. Srs má dlouhou s hustou podsadou. Barvu mají černou, popřípadě s trochou bílé na hrudníku nebo tlapkách. Po speciálním výcviku se používá jako průvodce slepců.

Základní péče

Doporučuje se příliš nečesat a nekartáčovat, aby se předešlo poškození podsady. K úpravě psa stačí řídký hřeben a to hlavně v období línání. Je dobré je brát na neznámá místa, aby se pod vaším vedením seznámili s novými lidmi a věcmi. Rychle se učí. Bití a křik je na ně marný. Potřebují rozhodné a mírné vedení. Potřebují dostatek pohybu a potom jsou klidní i doma. Mají rádi aportování a hry s míčem.