Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

BeauceronHistorie plemene

Jeho země původu je Francie. Názvy Chien de Beauce, Beauceron a Bas-Rouge si získalo toto plemeno koncem 19. století. Tyto názvy označovaly ovčácké psy stejného typu s krátkým osrstěním v obličeji a drsnou krátkou srstí, s kupírovanýma ušima. Na čtyřech tlapách a na těle měli pálení, a proto dostali název „Bas-Rouge“ – červené punčochy. Zbarvení srsti bylo obvykle černé s pálením, existovali ale také psi se šedým zbarvením, s jednotným černým zbarvením a dokonce i celí žlutí. Tito psi se chovali a vybírali pro svoji schopnost vést a chránit stáda. V roce 1896 byly vypracovány první standardy a zároveň byl založen "Club francais du Chien de Berger" neboli Klub francouzských ovčáckých psů.

Charakter

Vyrovnanost, odvážnost, vysoký temperament a přesto dobrá ovladatelnost, jsou základní charakterové vlastnosti tohoto starobylého francouzského ovčáckého psa z planin. Beauceron je bystrý, pozorný, aktivní a inteligentní, někdy tvrdohlavý, oddaný svému pánovi a jeho rodině. Má velkou výdrž a je velice ostražitý. Za normálních podmínek vychází dobře s dětmi, ostatními psi i domácími zvířaty.

Popis

Psi měří v kohoutku 65 až 70 cm, feny 63 až 68 cm. Váha je individuální, cca 30 a 50 kg. Krátká, tvrdá, přiléhavá srst má hustou a měkkou podsadu. Barvy černá s pálením a harlekýn (šedočerná s pálením), která se vyskytuje vzácně. Beauceron je přiměřený ve všech proporcích. Délka těla od ramenního hrbolku k hrbolku kosti sedací je maličko větší než kohoutková výška. Hlava je dlouhá cca 2/5 kohoutkové výšky. Výška a šířka hlavy jsou lehce menší než polovina její celkové délky. Mozkovna a čenichová partie jsou stejně dlouhé. Obvod hrudníku je větší než kohoutková výška o více než 1/5. Hrudník je hluboký až k loktům. Je dostatečně dlouhý. Ocas je nekupírovaný, nesený nízko, dosahuje alespoň k hleznu, není vychýlený do strany, tvoří mírný háček ve tvaru „J“. V pohybu může být ocas nesen výše, v prodloužení hřbetní linie.

Základní péče

Srst je třeba občas vykartáčovat, hlavně v době línání. Pro dobrý a vyrovnaný vývoj beaucerona je zapotřebí důsledná a láskyplná výchova, hodně pohybu a častý kontakt se svým pánem. Pokud se mu tato výchova nedostane, může být neurotický a agresivní. Potřebuje dlouhé pravidelné procházky, kde bude moci i volně běhat a hrát si.