Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Bearded (vousatá) kolieHistorie plemene

Země původu je Skostko. Vousatá kolie byla vyšlechtěna jako britská příbuzná briarda a asijských ovčáků. Stal se velmi oblíbeným a i přesto ve 20. století téměř vymizel. Z posledních zbytků byla dnešní vousatá kolie vyšlechtěna až po 2. Světové válce.

Charakter

Je to pastevecký pes, velice vhodný do rodiny. Dobře vychází s ostatními psy, domácími zvířaty i dětmi. Zpravidla hlasitě vítají i cizí lidi. Tento pes je živý, veselý, bystrý a učenlivý, milý, mírné povahy, společenský, velice přítulný a aktivní. Není to pes do boudy, měla by tvořit součást rodiny.

Popis

Psi měří v kohoutku 53 až 5ž cm, feny 51 až 53 cm. Váha asi 20,4 až 25 kg. Je to teda pes střední výšky i váhy. Délka těla je v poměru 5:4 k jeho výšce. Feny jsou díky fyziologické zvláštnosti stavby těla o něco delší. Lebku mají širokou a poněkud placatou, čumák je dlouhý a masivní, nos velký a čtvercový. Obočí jsou z dlouhých vlasů a téměř zakrývají oči. Uši jsou střední velikosti, visící, při vzrušení se zvedají, nikdy však nad vrchní část hlavy. Krk je svalnatý, lehce ohnutý, ale není těžký. Ocas by měl být dost nízko, v klidném stavu visí dolů, konec lehce zahnutý nahoru. Barva srsti je přípustná černá, břidlicová, modrá, červeně hnědá, všechny odstíny šedé, bez bílých odznaků, ale i s nimi: na nosním hřbetu, hrudníku, končetinách, tlapkách nebo krku. Bílé odznaky se nesmí vyskytnut za rameny. Podsadu mají hustou a vlnitou, krycí srst mají rovnou, tvrdou, dlouhou a huňatou. Hlavu mají širokou, hranatou lebku s plochým temenem a silným nosem. Dlouhé tělo s hlubokým hrudníkem a rovným hřbetem. Při pohledu z boku je linie přední části hrudníku vodorovná.

Základní péče

Srst vousaté kolie potřebuje mnoho péče. Několikrát za den by se měla česat, aby se předešlo zplstnatění. Přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách se odstraňují a udržuje se čistý zvukovod. Srst vousaté kolie by se měla na hřbetě rozdělovat pěšinkou. Vousatá kolie se rychle učí. Tvrdou výchovou s ní nic nepořídíte. U ní platí mírnost a hravost. Má ráda mnoho přátelských povelů a hodně ji chvalte. Co se pohybu týče, přizpůsobí se, ale má ráda přírodu. Drží se u vás a nikdy se nesnaží utéci. Je vhodná pro lidi, kteří nemají zkušenosti s výchovou psa.