Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Australský ovčákHistorie plemene

Země původu jsou Spojené státy americké. Počátky vzniku začaly v 16-17.století, kdy se do USA začali dostávat z Evropy ovčácká plemena, podobající se skotským koliím, němečtí ovčáci z Německa a z Francie flanderští bouvieři.Všichni předchůdci jmenovaných plemen se mohli podílet na vzniku Australského ovčáka. O rozvoj současné podoby plemene Australský ovčák se nejvíce zasloužila organizace nesoucí název Australian Shepherd Club of America (ASCA), která vznikla díky skupině nadšenců pro toto plemeno v roce 1957. V USA je tato organizace (u nás chovatelský klub) jedna z největších pro jedno plemeno. Zabývá se nejen registrací chovu, vydáváním ASCA rodokmenů, ale věnuje se významně také programu zdraví psů. V roce 1971 skupina odborníků ASCA vytvořila standard plemene, který bez velkých změn platí v této organizaci do dnes.

Charakter

Australský ovčák je inteligentní, chytrý a učenlivý, velmi aktivní, s velkou výdrží, vyrovnaný a ostražitý, velice věrný a oddaný rodině. Nemá problémy s ostatními psy nebo domácími zvířaty, pokud je dobře zespolečenštěn. Vychází dobře i s dětmi, ale v kontaktu s cizími lidmi je zdrženlivý. Výchova těchto psů není složitá, jelikož se rádi a hlavně rychle učí. Potřebuje dostatečné množství pohybu a rád dostává úkoly. Rád cvičí obratnost a poslušnost, kde vyniká.

Popis

Psi měří v kohoutku 50 až 57 cm, feny 45 až 52 cm. Srst mají z polodlouhé, rovné nebo mírně vlnité krycí srsti a husté podsady. Tyto psi se vyskytují v barvách blue merle, red merle, ale může být i čistě černý a hnědý, popřípadě s tříslovými odznaky a bílý. Proporce tohoto plemena jsou měřena od hrudní kosti k sedacímu hrbolu a od kohoutku k zemi je Australský ovčák nepatrně delší než vyšší. Tělo má pevně stavěné se středně silnou kostrou. Výraz a stavba těla psů (samců) vyjadřuje pohlaví bez hrubosti. Výraz a stavba těla feny vyjadřuje také pohlaví aniž by měla drobnější kostru. Ocas má rovný, přirozeně dlouhý, nebo přirozeně krátký. Pokud je kupírovaný (v zemích kde není kupírování zakázáno) nebo přirozeně krátký, nepřekračuje délku 10 cm.

Základní péče

Srst vyžaduje poměrně málo péče. V období línání vylíná podsada a je dobré použít hřeblo pro vyčesání volných chlupů. Tento pes potřebuje hodně pohybu a nějakou činnost, aby byl šťastný. Sportovně založení lidé jsou pro něj nejvhodnější.