Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Argentinská dogaHistorie plemene

Země původu Argentina. Pochází z provincie Cordoba, nacházející se v centrální oblasti republiky Argentina. Zakladatelem argentinské dogy, je Dr. Antonio Nores Martinez. Roku 1928 pojmenoval toto plemeno a sestavil standard základní charakteristiky plemene. Zpočátku se argentinská doga považovala za plemeno bojové, ale Dr. Nores Martines používal tyto psi na svých lovech, proto se stalo toto plemeno během krátké doby vynikajícím psem na velkou zvěř. Během dalších let se stal všestranným společenským psem, věrným a nepodplatitelným obráncem svého pána. V roce 1964 byla argentinská doga uznána jako samostatné plemeno argentinským kynologickým svazem a v roce 1973 bylo plemeno uznáno mezinárodní kynologickou federací FCI jako první a jediné argentinské plemeno.

Charakter

Lovecký pes na vysokou, společenský pes. Je inteligentní, temperamentní, věrná svému pánovi. Zvláště psi se mohou chovat dominantně k ostatním psům. Fyzické schopnosti z ní činí opravdového atleta. Zástupce této rasy málo štěká a je si dobře vědom své síly. Vychází dobře s dětmi, ale občas mohou být poněkud bouřlivé. K ostatním domácím zvířatům a kočkám není právě vhodná. Je to lovecký pes, který vidí v ostatních zvířatech svoji kořist. Tento pes je vyhlášený jako dokonalý pes pro ochranu a strážní službu. U tohoto plemene se vyskytuje dědičná hluchota a proto si štěně opatřujte od důvěryhodného chovatele.

Popis

Měří v kohoutku 60 až 65 cm a váží 40 až 60 kg. Charakteristickým znakem plemene je mohutná lebka se silnými a pevnými čelistmi, které musely udržet v zákusu i mohutnou lovnou zvěř i po dobu několika hodin. Dříve se argentinským dogám kupírovaly uši, dnes je to u nás a v některých dalších zemích zakázáno. Kupírování uší se provádělo proto, aby nedocházelo k poranění při štvaní zvěře v členitém terénu s trnitým porostem nebo při střetu s kořistí, kdy je ucho nejzranitelnější. Pohyb je klidný a sebejistý, její reakce jsou rychlé a cílené. V pohybu se neustále projevuje radost. Srst má krátkou, vždy bílou, popřípadě s několika pigmentovými skvrnami na kůži. Malá černá skvrna mezi okem a uchem je přípustná. Může se vyskytnout i dlouhá srst, není ovšem uznávaná.

Základní péče

Srst se udržuje snadno v dobré kondici. V době línání je nutné odstranit gumovým kartáčem odumřelé a uvolněné chlupy. Drápy se udržují krátké. Zvukovod musí být čistý. Tento pes není vhodný pro začátečníky. Potřebuje vyrovnaného a láskyplného pána, který bude dbát na důslednou výchovu. Je důležité ji chválit za dobré výkony a trestat hlasem, pokud si vede špatně. Pokud na ni budete tvrdí a necháte ji samotnou v boudě, bez kontaktu, může změnit povahové vlastnosti a být agresivní. Potřebuje dlouhé procházky nebo velkou oplocenou zahradu. Pokud ji chcete nechat volně běhat, musíte svou dogu dobře ovládat.