Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Anglický buldokHistorie plemene

Země původu je Anglie. Pojmenování Bulldog se přeneslo z anglického jako „býčí pes“. Příbuznost vede k Moloským dogám, bojovým plemenům žijícím ve starých Aténách. Ve středověké Anglii byli předkové buldoků používáni pro hon na silná zvířata. V 18. století se tito psi zúčastňovali „býčích zápasů“ a to až do roku 1835, kdy byly býčí zápasy zakázány. Bill Georgie pokračoval ve šlechtění buldoků a předělal původně bojového psa na spolehlivého společníka i dobrého přítele. Plemeno bylo oficiálně uznáno koncem 19. století ve Velké Británii, začátkem 20. století i v USA. V roce 1875 byl otevřen první „Klub milovníků anglických buldoků“. V ČR se toto plemeno objevilo v 80. letech 20. Století. Dnes je velice populární.

Charakter

Pes vhodný do rodiny. Je to pes čilý, spontánní, nekomplikovaný, vyrovnaný, citlivý a tvrdý sám k sobě. Má smysl pro humor. Je odvážný a nezastrašitelný. Inteligentní a v domě klidný. Je rád ve společnosti své rodiny a je velmi přítulný. Akceptuje ostatní psy i další domácí zvířata. S dětmi kamarádí a jsou k nim velmi tolerantní. Někteří se přátelí s každým, jiní jsou dobří hlídači.

Popis

Výška v kohoutku je 38 až 40 cm, váha 22 až 25 kg. Tento pes je hladkosrstý, robustní, silný, střední velikosti. Hlava má mohutnou, s krátkým, připlácnutým čumákem. Čenich je malý, zvednutý nahoru. Uši jsou malinké, tenké, stojaté, ve tvaru "růže". Ocas u tohoto plemene psů je krátký, není delší jak 8 cm. Pes je poměrně tlustý, s hladkou, krátkou srstí. Nohy jsou krátké a tlapky velké se silnými prsty. Buldoci se bohužel nevyznačují dlouhověkostí. Zbarvení je béžové, červenohnědé a žíhané (s černou maskou nebo bez ní), bílé (s mnohem tmavší pigmentací na čenichové partii a očích) a bílé strakaté. Barvy jako játrová, černá, černá s pálením a bílá s černými odznaky jsou nepřípustné.

Základní péče

V době línání je nutné odstranit odumřelé a volné chlupy gumovým kartáčem. Čistí se i záhyby kůže pomocí speciální pleťové vody. Rád leží na měkkém a suchém místě, kde netáhne. Tento pes se nehodí do boudy. Výchova není těžká. Je citlivý na váš hlas a rychle poslechne. Nebuďte na ně příliš tvrdí. Chovejte se k nim důsledně a srozumitelně. Stačí jim procházky třikrát denně a ne moc dlouhé. Psi se hodí k lidem, kteří nejsou moc sportovně založení. Nesnášejí příliš dobře horko. Proto by jste se měli postarat, aby váš pes měl za letních dní místo, kde by se mohl před sluncem skrýt.