Plemena psů a jejich fotky

psí plemena

Anatolský pastevecký pes - karabašHistorie plemene

Země původu je Turecko. Jeho původ pravděpodobně sahá až k velkým loveckým plemenům Mezopotámie. Předpokládá se, že předkové karabaše kdysi bojovali se lvy, neboť v dávných dobách na Anatolijské planině v Malé Asii vládli ohromní psi s masivními hlavami, kteří se využívali pro lov lvů. Psi zanechali na asyrských basreliéfech svůj obraz bojových psů. Nyní se karabaši uplatňují jako pastýřští psi pro ochranu stáda. Jsou zvyklí žít na ulici po celý rok a schopní si samostatně shánět potravu, například rozštípáním syslích nor. Bez ohledu na rozmary počasí žijí pod širým nebem. Anatolský pastevecký pes pochází z Turecka, kde se chová jako pracovní plemeno k ochraně stád a majetku. Do České republiky byla první fena dovezena v roce 1998. V ČR jde o nejmladší a velmi vzácné molosské plemeno.

Charakter

Pastevecký pes. Je to pes vyrovnané povahy, odvážný, tvrdý sám k sobě, svéhlavý a dominantní, samostatný a ostražitý. K cizím lidem je nedůvěřivý. S ostatními zvířaty vychází dobře, pokud je s nimi vychováván od mala. S dětmi své vlastní rodiny většinou nemá problémy. Potřebuje být od štěněte zespolečňován.

Popis

Psi měří v kohoutku 74 až 81 kg, feny 71 až 79 cm. Váží přibližně 41 až 64 kg. Temeno mají velké, avšak ve správném poměru k celkové postavě, lebka široká mezi ušima a lehce klenutá. Dospělí psi mají širší hlavu, než feny. Má černé, zlehka visící pysky. Čelisti jsou silné. Přechod od čela k čumáku je přiměřeně zvýrazněn. Trup mají silný, dobře osvalený, nikdy ne tučný. Hloubka hrudníku dosahuje až k lokti, žebra dobře klenutá, dostatečně dlouhý hrudní koš. Linie břicha je lehce vtažená. Ocas má vysoko posazený, v klidném stavu zlehka ohnutý. Při vzrušení je zatočen vzhůru do kola a dotýká se zad. Tlapy jsou silné, se sevřenými palci. Srst je krátká, lesklá, uzavřená, kolem límec a na ocase poněkud delší. Připouští se všechny barvy, ale nejvíce je vyhledávaná čistě smetanová až plavá, s černou maskou a ušima.

Základní péče

Srst vyžaduje poměrně málo péče. Je zapotřebí hlavně v době línání, aby se odstranily odumřelé a uvolněné chlupy. Používá se hřeben s dvojitou řadou kovových zubů. Toto plemeno není vhodné pro začátečníky. Potřebuje pána s přirozenou povahou a rozhodnou, důslednou a láskyplnou výchovu. S výchovou je třeba začít velmi brzy. Pohybu potřebují poměrně mnoho. Když máte velký oplocený pozemek, sami si určí potřebu pohybu. Karabaš rozhodně není pes do bytu.